تالیفات:

راهنمای سیاحتی کاشان

 چاپ ۸, ۸۷/۰۱/۲۸ 
چاپ ۲, ۸۵/۱۲/۲۱
چاپ ۷, ۸۵/۰۶/۰۶
چاپ ۶, ۸۳/۱۲/۲۲
 چاپ ۵, ۸۳/۰۵/۲۷
چاپ ۳, ۸۲/۰۳/۲۴
 چاپ ۲, ۸۰/۱۲/۲۷
چاپ ۱, ۸۰/۰۴/۱۰

«راهنمای سیاحتی کاشان» با تحقیق حسینعلی‌ پور مدنی تألیف و گردآوری شده است. کتاب حاضر راهنمای مناسبی برای گردشگران شهر کاشان به شمار می‌رود.


مقدمه، تصحیح و توضیح: تاریخ اشرار کاشان

«تاریخ اشرار کاشان» مجموعه‌ای است از یادداشت‌های تاریخی آیت‌الله عبدالرسول مدنی کاشانی( 1366ـ 1280ه.ق) ـ از علمای طرفدار مشروطیت ـ درباره فتنه و شرارت‌های داخلی در منطقه کاشان و اطراف آن این شرارت‌ها به سرکردگی«نائب حسین کاشی»به سبب ضعف دولت مرکزی در اثر انقلاب مشروطه صورت می‌گرفت .کتاب همچنین گزارشی است از برخورد و تلاش حکومتیان برای سرکوب اشرار .فتنه یاد شده حدود چهارده سال(از سال 1323ق, یکسال قبل از صدور فرمان مشروطیت) در مناطقی چون کاشان, نائین, یزد, طبس و اطراف قم و اراک ادامه یافت .بخش پایانی کتاب شامل چهار ضمیمه است :«در ذکر اسامی سرداران و مختصر تاریخ از روسای تبعه آنها» ;«در بیان تشکیل انجمن سری» ;«خانه‌هائیکه در روز, حکم چپو (غارت) دادن» ;«در بیان بعض کسانی که اشرار را از ترس جان خود بیجان کردند و در غیر جنگ, فقط به فشنگ کشتند» .


آیین وفاداری (تاملی بر آیین‌های محرم در نوش‌آباد)

چاپ ۱, ۹۰/۱۰/۰۶ 

بدون شک تاریخ, راوی حوادثی است که به عللی چند به وقوع پیوسته ااست؛ برخی بی فروغ, آن سان که آغاز و پایان آن در چند روز اتفاق افتاده و بعد از آن هیچ اثری بر جای نمی ماند و به ورطه فراموشی سپرده می شود و گاهی حوادثی است که در همه تاریخ جاودانه شده و آثار آن در همه قرون و اعصار باقی میماند که ریشه ها و منشأ آن را باید از سالهایی قبل از آن جستجو کرد. حماسه کربلا، از جمله روشن ترین وقایع جاودانه تاریخ بشریت است، که هنوز هم بعد از گذشت بیش از 1400 سال از آن نیم روز داغ صحرای ماریه، ابعاد تازه آن، در فرهنگ  وتاریخ با عزت و عظمت، یاد می شود؛ تا جایی که سرزمین کوچک کربلا، وسعتی به بزرگی دلهای همه اهل ایمان پیدا کرده و شوق را در جان آنها زنده کرده است.آیین های فرهنگی، دریچه شوق و ذوق اهل ادب است و در این رهگذر، سعادت بزرگی است روایت نغمه حق، و چه حقیقتی والاتر و بالاتر از شهادت بهترین بندگان خدا. گرچه تاریخ و فرهنگ مردم ایران، لبریز از آیین های بی نظیر ایرانیان بر پاسداشت مظلومان است که از جمله آن «سیاوشان» آیین سوگواری سیاوش، قهرمان اسطوره ای ایران می باشد که هنوز در اقصی نقاط کشور، به سنت و آیین شگفتی، اجرا می شد. ریشه های این آیین به کهن ترین اسطوره های ماوراءالنهر در قریب به سه هزار سال پیش از میلاد مسیح می رسد. اما با حماسه عاشورا، هنر ایرانی با نوعی عاشقی همراه شد  تا بدان جا که هر سال با رسیدن محرم، تو گویی زمین وآسمان ایران اسلامی بکپارچه شور و شعور می شود در پاسداشت شهیدان کربلا.هرچند که واقعه کربلا به فاصله چند ساعت روی داد، ولیکن آثار آن از چنان عظمتی برخوردار بود که تا همیشه تاریخ همچون خونی تازه، در رگهای حقیقت طلبان و آزاداندیشان می جوشد و بعد از صدها سال هنوز هم در قالب آیین های عزاداری نمود می یابد. مردمان هر شهر و روستا، نوعی از آداب ادب را به پیشگاه امام آزادی و آزادگی تقدیم می کنند و این آیین های نکوداشت به یک فرهنگ پایدار مبدل گشته و با فرهنگ ایرانیان یکتاپرست آمیخته شده است و این هنر دینی، طی همه عصرها و نسل ها، به نوعی هویت برای ساکنان آن خطه تبدیل گردیده است.«نوش آباد» منطقه ای تاریخی است که مردمان مومن و با فرهنگ آن بنا به سنت دیرین خود، مراسم محرم را با آداب و مرامی خاص برگزار می کنند.


تصحیح و توضیح: (تشویقات السالکین الی معارج الحق و الیقین)ملا حبیب الله شریف کاشانی


 چاپ ۱, ۹۲/۰۷/۱۰

پیش‌گفتار هر کسی در عشق یاری خوشدل است خوشدلی من ز فیض کامل است (ملا حبیب‌الله شریف)

مجموعه‌ای که پیش روی شماست یکی از آثار گرانبار عرفانی آیت‌الله العظمی ملا حبیب‌الله شریف کاشانی (ره) است و همان‌گونه که در معرفی و زندگی‌نامه ایشان ذکر گردیده است معظم‌له یکی از فحول علم و فقاهت سرزمین ایران است که با خلق آثاری گرانبها نه تنها به شهر کاشان بلکه به جهان تشییع آبرو و اعتباری ویژه بخشیده‌اند.

 مع‌الوصف تا به حال بسیاری از ابعاد حیات معنوی و علمی ایشان از جمله آثار آن بزرگ‌مرد – شاید به جهت تعدد شمار و موضوع – دست‌نخورده و بکر باقی ‌مانده است. مع‌الوصف تا به حال بسیاری از ابعاد حیات معنوی و علمی ایشان از جمله آثار آن بزرگ‌مرد – شاید به جهت تعدد شمار و موضوع – دست‌نخورده و بکر باقی ‌مانده است. این جانب هم به جهت علقه خونی و نسبی – معظم‌له جد مادری اینجانب بوده‌اند – و نیز به جهت عشق و علاقه‌ای که در نشر مواریث مکتوب دارم – چنانکه سال‌هاست به عنوان مدیریت نشر مرسل کاشان تا به حال چند کتاب تألیف، تصحیح، مقدمه و ویراستاری کرده و نیز حدود چهارصد اثر منتشر ساخته‌ام – بر آن شدم تا با تصحیح این اثر قطره‌ای از دریای بی‌کران ادبیات فارسی را در کام عطشان خود و دیگر ادب دوستان ریزم تا نه تنها خود بلکه دیگر جرعه‌نوشان ادب و عرفان دیار عشق، از آن بهره‌مند شده، عطش خود فرو نشانیم که در غیر این صورت گمان می‌رفت که آ» قطره در ابری جای گیرد که حوادث روزگار آن ابرسیاه را به ناکجا آبادی بکشاند و به سرزمینی شوره‌زار ببارد که امید باروری از آن نیست.

امید می‌رود که خوانندگان عزیز کاستی‌های حقیر را ببخشایند و شکی نیست که بنا به ضرب‌المثل «آب دریا را اگر نتوان کشید هم به قدر تشنگی باید چشید» در این خصوص اقدام نموده‌ام. بهار 1392 حسینعلی پوردمدنی


سیمرغ سخن


گنجینه راهکارهای روابط همسران: روان‌شناسی – تربیتی مجموعه‌ای از بهترین نظرات تخصصی مشاورین خانواده
ویراستاری:

استرس: قاتل مخفی موفقیت‌ها (چگونه بر اضطراب غلبه کنیم؟)


آشپزی حوریهچاپ ۴, ۹۰/۰۱/۱۴
 چاپ ۵, ۹۱/۰۸/۲۳
 چاپ ۶, ۹۲/۰۷/۲۸ 
 چاپ ۷, ۹۴/۰۳/۰۹ 

آشپزی طهورا


چاپ ۱, ۹۲/۰۴/۲۴

بخت دختر شیطان: روایت مردمانی با اعتقادات و اندیشه‌های کهن، خرافی و جن‌زده چاپ ۲, ۹۷/۰۴/۲۵

تعبیر خواب ابن سیرین و دانیال پیغمبر و حضرت امام جعفر صادق (ع)

چاپ ۴, ۸۳/۰۶/۳۰
چاپ ۷, ۸۵/۱۱/۲۵
چاپ ۶, ۸۵/۰۵/۰۳
چاپ ۳, ۸۵/۱۲/۱۶ 
 چاپ ۲, ۸۴/۱۰/۲۷

پس از کتب متفرق در این علم برگزیدیم و نام این کتاب را «کامل التّعبیر» نهادیم زیرا که در این علم از این کامل‌تر به فارسی نشاخته‌اند و آنچه انصاف است، همه کس را به این کتاب احتیاج است و از قول استادان این صنعت، اقوال شش کس یاد کردیم که هریک از این استادان در عصر خویش یگانه و حکیم بودند، اول؛ قول دانیال که در عصر بخت‌انصر بوده، دوم؛ قول امام بحق، جعفر صادق، سوم؛ محمد بن سیرین، چهارم؛ ابراهیم کرمانی، پنجم؛ جابر مغربی، ششم؛ اسماعیل ابن اشعث و از قول دیگران به قدر اختیار یاد شد و نخست چیزهایی که از پیغمبران بوده و معبّر را از دانستن آن گریز نیست، در شانزده فصل اول این کتاب بیاوردم و هرچیزی را در موضع خویش به ترتیب فرا نهادم تا خواننده را آسان باشد و هیچ دقیقی از دقایق بر وی پوشیده نماند.

لازم به تذکر است که «انتشارات مرسل» جهت تدوین نوین کتاب، دخل و تصرفاتی را در حوزه‌ی ویرایش فنی کتاب اعمال نموده است و نیز بعضی از واژگان که امروزه کاربرد ندارد و نامأنوس ایت، به واژگان امروزی تبدیل شده است. «انتشارات مرسل» به منظور رعایت اصلی امانت، مقدمه فوق و همچنین برخی از عناوین دیگر را بدون دخل و تصرف و تعدادی را با جرح و تعدیل محدود و عمده‌ی مداخل را با تقدیم و تأخیرهای مقتضی و کل کتاب را با ویرایش فنی نوین و صفحه‌آرایی بدیع عرضه نموده است، امید است این قلیل مقبول طبع خوانندگان صاحب ذوق واقع گردد.


جمعیت‌شناسی و تنظیم خانواده


 چاپ ۳, ۹۰/۰۸/۰۷ 

چرا حجاب؟!

چاپ ۳, ۸۷/۱۲/۲۱
چاپ ۲, ۸۵/۰۴/۲۵
چاپ ۱, ۸۳/۱۲/۲۲ 

خاطرات ریزه‌میزه

خانه دوست کجاست؟: سهراب سپهری در خاطره‌ها، دستچین اشعار سهراب، هشت کتاب در ترازوی نقد

 چاپ ۱۱, ۹۳/۰۵/۱۸

در حریم ملائک: مجموعه ادعیه و زیارات

رفیق‌شناسی

چاپ ۱۳, ۹۵/۱۰/۲۹
 چاپ ۱۲, ۹۳/۰۹/۱۹
چاپ ۱۱, ۹۰/۰۷/۳۰
چاپ ۱۰, ۸۹/۰۵/۰۲
چاپ ۹, ۸۷/۰۶/۱۲ 
چاپ ۸, ۸۵/۱۲/۲۶
چاپ ۷, ۸۴/۱۲/۲۳

رقص در رویا

چاپ ۳, ۹۱/۰۸/۲۳
 چاپ ۲, ۸۹/۰۲/۱۸
 چاپ ۱, ۸۸/۰۵/۱۰

ضرب‌المثلای کاشونی

چاپ ۴, ۸۵/۱۲/۰۹
چاپ ۶, ۹۴/۰۵/۳۱
چاپ ۵, ۹۱/۱۱/۲۸

طریق سیر و سلوک الی الله در بیان و بنان سالکان، با آثاری از عارفان وارسته: امام خمینی قدس سره – آیت‌الله العظمی بهجت – عنوان بصری – آخوند ملاحسینقلی ه

 چاپ ۱, ۹۱/۱۱/۲۸ 
 چاپ ۱, ۸۱/۱۲/۰۵

عشق ابدی

 چاپ ۱, ۸۶/۰۴/۲۴ 

علمدار عشق: نگاهی گذرا و روان به زندگانی مظهر عشق و ایثار حضرت ابوالفضل (ع)

 چاپ ۲, ۸۶/۰۳/۲۲ 
چاپ ۱, ۸۴/۱۲/۱۶ 

گذری ژرف در دنیای نوجوانان و جوانان

 چاپ ۱, ۹۱/۰۹/۰۶

لغات و اصطلاحات کاشونی

چاپ ۲, ۸۶/۰۴/۰۹
 چاپ ۱, ۸۳/۱۲/۲۲

متون ادبی عربی (النصوص الادبیه)

 چاپ ۱, ۸۵/۱۲/۲۶ 
 چاپ ۲, ۹۱/۱۰/۰۹

هزار و یک سوال

 چاپ ۲, ۹۷/۱۲/۲۶
چاپ ۱, ۹۰/۱۰/۰۳

هلن کلر: شجاعت در تاریکی

 چاپ ۳, ۹۷/۰۳/۱۹
چاپ ۲, ۹۶/۰۶/۲۸
چاپ ۱, ۹۵/۱۰/۰۶

والدین آگاه، فرزندان دلخواه

چاپ ۴, ۹۱/۱۲/۲۲
 چاپ ۳, ۸۷/۰۶/۲۴
 چاپ ۲, ۸۵/۱۱/۰۲ 
چاپ ۱, ۸۴/۱۱/۰۳